MaSk

Mäluasutuste segakoor MaSk

maskrongk

Tegemist on Tartu mäluasutuste segakooriga, lühendatult MaSk. Kooris laulab erinevate elualade inimesi, ent kõiki seob üks ühine nimetaja - mäluasutused. Koor sai algselt kokku pandud just mõttega ühendada erinevaid Tartu mäluasutusi. Koosseis tegutseb aastast 2008 ja MaSki esimeseks dirigendiks oli Ülle Tuisk. Koori on juhatanud ka Johanna Murakas ja Roland Viilukas, kellega sai vahepeal koos tegutsetud. Olen praegu koori ainus dirigent. Millegipärast on MaSk olnud Tartu Heino Elleri nimelise muusikakooli projektkooriks, et noored dirigendid saaksid kätt harjutada ja esmase dirigeerimiskogemuse, nii oli ka minuga alguses. Kui ma MaSkiga koostööd alustasin, siis ei osanud ma ilmselt arvatagi, et oleksin koori ees tänaseni. Hetkel pole mul plaani koori kellelegi teisele edasi anda, sest eks lauljad ole minuga harjunud ja vastupidi. Küll aga on selle segakoori tõeline eelis ja pluss see, et nendega võib ükskõik mida laulda ja katsetada, sest nad tulevad alati kõigega kaasa ja on paindlikud.

Meil on koorina väljakujunenud traditsioonid nagu iga aasta Tartus aset leidev kirjandusfestival "Hullunud Tartu", mille eestvedajaks on luule- ja kirjandusgeenius Jaan Malin. See traditsioon tähendab seda, et iga aasta kirjutab keegi valitud eesti heliloojatest koorile ühe uudisteose, mis festivali raames ette kantakse. Tavaliselt sisaldavad need teosed atonaalsust ja muusikakäsitlust, mida tavalised segakoorid just igapäevaselt ei laula.

Meie alaline proovide ja tegutsemispaik on Eesti Kirjandusmuuseum. Seal toimuvad ka iganädalased proovid kolmapäeviti kella 17:15-st kuni 19:00ni. Nagu paljudel koosseisudel, siis on ka meil probleemiks meeshääled, eelkõige just tenori häälerühm, sest hetkel on see väga puudulik. Kui siia lehele satub mõni tenorihäälne lauluhuviline, kes oleks huvitatud laulma omanäolises ja toredas seltskonnas, siis võib aga julgesti minuga ühendust võtta.

Kuna olen katsetanud ka kooridele muusika kirjutamist, siis MaSkile olen kirjutanud päris mitu teost, mis on ette kantud erinevatel kontserditel.  Ühe näitena pakun siin kuulamiseks teost "Head ööd, jõul", mis on salvestatud 2015. aasta detsembris advendikontserdil Tartu Katoliku kirikus: